ABK Fotosel Röleleri

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Fotosel röleleri, bir ışık sensörüne (göz) bağlı olarak gün ışığını izleme ilkesiyle çalışır. Genel olarak, bahçelerde, caddelerde veya dükkan vitrinlerinde kullanılırlar. Karanlıkta aydınlatma sistemlerini devreye alıp, gün ışığında devreden çıkartacak şekilde görev yaparlar. Fotosel göz ısıya dayanıklı, su geçirmez akrilik bir koruma kabının içinde yer alır. Fotosel göz hava geçirmez bir madde ile kaplı LDR foto direnç olup, direnci ortamın ışık şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Eğer ışık şiddeti ayarlanmış lux değerinden düşük ise röle belli bir zaman gecikmesi sonunda çeker. Bu gecikme özelliği, kısa aralıklı ve yüksek şiddetli ışıklara karşı korunma amacıyla yer almaktadır.

Röle Tipleri:

FR-10: Fotosel rölesi üzerinde lux ayarı (1-10 lux) bulunur ve 40sn sabit zaman gecikmelidir.

FR-10Z: FR-10’dan farklı olarak üzerinde algılama zaman ayarı bulunmaktadır. Bu zaman ayarı ile algılama zamanı 0-60sn’ye arası ayarlanabilir.

FR-10ZZ: FR-10Z’den farklı olarak ayrıca üzerinde çalışma zamanı potu vardır. 1-12 saate kadar ayar yapılabilir. Karanlıkta belirli bir süreden sonra çalıştırılması istenmeyen yerlerde kullanılır.

Tüm Fotosel rölelerinde Fotosel Gözü dahilinde gelir.

Paylaş